Halk Tv
halktv
Halk Tv

Bütçe referandum döneminde 17.9 milyar lira açık verdi!

Bütçenin nisanda 3 milyar lira, ocak – nisan döneminde de 17.9 milyar lira açık vermesi referandum öncesi harcamaları olarak değerlendirildi. Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı bütçe nisan ayında 3 milyar lira, ocak – nisan döneminde de 17.9 milyar lira açık verdi. Bütçe hakkında hükümetin referandum öncesinde yaptığı harcamalar nedeniyle açık vermeye devam ettiği yorumu yapıldı. Yılın 4 […]

16 Mayıs 2017 - 13:05 'de eklendi A+A-

Bütçe referandum döneminde 17.9 milyar lira açık verdi!

Bütçenin nisanda 3 milyar lira, ocak – nisan döneminde de 17.9 milyar lira açık vermesi referandum öncesi harcamaları olarak değerlendirildi.

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı bütçe nisan ayında 3 milyar lira, ocak – nisan döneminde de 17.9 milyar lira açık verdi. Bütçe hakkında hükümetin referandum öncesinde yaptığı harcamalar nedeniyle açık vermeye devam ettiği yorumu yapıldı. Yılın 4 ayında “örtülü ödenek”ten yapılan harcamaların toplamı 786.2 milyon lira oldu. Güvenlik ve savunma harcamaları ise bir önceki aya göre yaklaşık 3 kat arttı. Martta 399.7 milyon lira olan savunma güvenlik harcamaları nisan ayında 1 milyar 28 milyon 792 bin liraya yükseldi.Gözaltına alınanlar için yapılan harcamaların yer aldığı ‘güvenlik kuvvetleri nezaretinde bulundurma giderleri’ de 695 bin lira oldu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Maliye Bakanlığı bütçeden nisan ayında yapılan harcamaların yer aldığı tabloları yayımladı. Bu tablolara göre, bütçe gerçekleşmeleri ile nisanda bütçeden yapılan bazı harcamalar şöyle:

Açık 17.9 milyar: Nisan’da bütçe gelirleri 53 milyar lira, bütçe giderleri ise 56 milyar lira olarak gerçekleşti. Bütçe gelirleri ocak – nisan döneminde 197.8 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 22.5 yükselerek 215.7 milyar lira oldu. Faiz hariç giderler ise 193.6 milyar TL olarak gerçekleşti. Nisan ayında bütçe 3 milyar TL, ocak – nisan döneminde ise 17.9 milyar TL açık verdi.

‘Ilımlı seviye’ beklentisi: Maliye Bakanı Naci Ağbal, ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi dikkate alındığında ilk dört ayda bütçe açığının 11.9 milyar TL seviyesinde olduğunu belirtti. Ekonomik büyümeyi destekleyici kararların ve teşvik unsurlarının etkisiyle bütçe açığının yılın ilk dört ayında geçen yıla göre daha yüksek olduğuna işaret eden Ağbal, “Ekonomide ortaya çıkan canlanma ve geçici uygulamaların sona ermesi ile birlikte bütçe açığındaki artış trendi daha ılımlı bir seviyeye doğru gelişme gösterecektir” dedi. Ağbal, 2017 bütçesinde bir taraftan ekonomik büyümeyi destekleyen politikalar sürdürülürken diğer taraftan bütçe açığının sürüdürülebilir seviyelerde kalması noktasında gerekli kararlılığın devam edeceğini de kaydetti.

Vergi geliri arttı: Maliye Bakanı Ağbal, nisanda vergi gelirlerinin yüzde 14.3 arttığını, bu oranın vergi gelirlerinde 2017 yılının tamamı için öngörülen yüzde 11.4’lük artış oranının üzerinde olduğuna da dikkat çekti.

Tüketim: Bütçeden nisanda mal ve hizmet alımları için 4.4 milyar lira harcama yapıldı. Üretime yönelik mal ve hizmet alımları 519 bin lira olurken, tüketime yönelik mal ve malzeme alımları ise 2.2 milyar lira oldu.

Güvenlik, savunma yükseldi: Bütçeden güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları nisan ayında yükseldi. Yaklaşık 3 kat artış yaşandı. Mart ayında 399.7 milyon lira olan bu harcamalar, nisanda 1 milyar 28 milyon 792 bin liraya ulaştı. Geçen yıl nisan ayında bu kalemden 304.4 milyon lira harcama yapılmıştı. Bu yılın dört ayında yapılan güvenlik ve savunma harcamalarının toplamı da 1.6 milyar liraya çıktı. Güvenlik, savunma harcamaları içerisinde en büyük kalemi 547.9 milyon lira ile silah, araç, gereç ve savaş teçhizatı alımları oluşturdu. İkinci sırada ise 162.2 milyon lira ile mühimmat alımları yer aldı.

‘Örtülü’ harcamaları: Bütçe giderleri içerisinde ‘gizli hizmet giderleri’ olarak yer alan ‘örtülü ödenek’ harcamaları nisan ayında 103.7 milyon lira oldu. Yılın 4 ayında örtülü ödenekten yapılan harcamaların toplamı da 786.2 milyon liraya çıktı.

Gözaltı harcamaları: Gözaltına alınanlar için yapılan harcamaların yer aldığı ‘güvenlik kuvvetleri nezaretinde bulundurma giderleri’ de 695 bin lira oldu.

‘HİZMET ALIMLARINA 1.7 MİLYAR’

12.1 milyon lira: Bütçeden hizmet alımları için nisanda 1.7 milyar lira harcama yapıldı. Kiralar için de 119 milyon lira harcandı. Taşıt kiralamaları için 49.5 milyon lira ödendi. Temsil ve tanıtma giderleri için de bütçeden nisanda 12.1 milyon lira çıktı.

Sosyal güvenlik: Bütçeden sosyal güvenlik kurumlarına nisan ayında 5.3 milyar lira aktarıldı.

AGM’ye 523 milyon: Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferler 646.8 milyon lira oldu. Bu kapsamda seçim giderleri için yapılacak ödemeler 111.3 milyon lira olarak gerçekleşti. Avrupa Gençlik Merkezi’ne de 523.3 milyon lira ödeme yapıldı.

Hane halkı transferleri: Hane halkına yapılan transferler nisan ayında 3.9 milyar lira oldu. Sosyal amaçlı transferler de 560 milyon lira olarak gerçekleşti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gençlerin durumu içler acısı; Çalışan bankaya, öğrenci devlete borçlu! Gençlerin durumu içler acısı; Çalışan ba...

Bütçenin nisanda 3 milyar lira, ocak – nisan döneminde de 17.9 milyar lira açık vermesi referandum öncesi harcamaları olarak değe...

2016’da Türkiye’ye gelen turist sayısı 10 milyon azaldı 2016’da Türkiye’ye gelen turist sayısı 1...

Bütçenin nisanda 3 milyar lira, ocak – nisan döneminde de 17.9 milyar lira açık vermesi referandum öncesi harcamaları olarak değe...

Tahıl ülkesiydik herşeyi ithal eder olduk; domatesi, kuru fasülyeyi, enginarı, hatta çay’ı ithal ediyoruz! Tahıl ülkesiydik herşeyi ithal eder oldu...

Bütçenin nisanda 3 milyar lira, ocak – nisan döneminde de 17.9 milyar lira açık vermesi referandum öncesi harcamaları olarak değe...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
​“Çiftdüşün: Çiftgörü” Pera Müzesi’nde Metin ve İmge İlişkisi Üzerine Bir Sergi ​“Çiftdüşün: Çiftgörü” Pe...

“Çiftdüşün: Çiftgörü” Pera Müzesi’nde Metin ve İmge İlişkisi...

YENİ SERGİ / Pera Müzesi’nden Kosta Rika Ormanlarına “José Sancho: Erotik Doğa” YENİ SERGİ / Pera Müzesi’...

Pera Müzesi’nden Kosta Rika Ormanlarına “José Sancho: Erotik...

7. MALATYA ULUSLARARASI FESTİVALİ 7. MALATYA ULUSLARARASI F...

7. MALATYA ULUSLARARASI FESTİVALİ YENİLİKLERİ VE SÜRPRİZLERİ...

13.Kent ve Yaşam Ödülleri sahiplerini buldu 13.Kent ve Yaşam Ödülleri...

13.Kent ve Yaşam Ödülleri sahiplerini buldu.. Yeni Arayışlar...

Toz filminin fragmanı! Toz filminin fragmanı!

Toz, Azra’nın (Öykü Karayel), ailesinin sır dolu geçmi...

İki oyuncu 30 yıl sonra tekrar bir arada… İki oyuncu 30 yıl sonra t...

Yalnız Hayaller Kaldı basınla buluştu…  İki oyuncu 30 yıl so...

Gençlerin durumu içler acısı; Çalışan bankaya, öğrenci devlete borçlu! Gençlerin durumu içler ac...

HER İKİ GENÇTEN BİRİNİN BANKALARA BORCU VAR. ÇALIŞAN DA, İŞS...

Türkiye ve Rusya arasında anlaşma; Ticari engeller kaldırıldı, domates yasağı devam etti Türkiye ve Rusya arasında...

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE BİR İYİ HABER, BİR DE KÖTÜ ...

Gamze İlgezdi’den çarpıcı rapor; 0-6 yaş arasında ki 560 çocuk annesiyle cezaevinde kalıyor Gamze İlgezdi’den ç...

TÜRKİYE’DE 0-6 YAŞ ARASI 560 ÇOCUK ANNESİYLE BİRLİKTE CEZAEV...

Adana’da Suriyelilerin gönderilmesini isteyen mahalleli eylem yaptı Adana’da Suriyelile...

Suriyelilerin gönderilmesini isteyen mahalleli eylem yaptı. ...

Magazin HABERLERİ